5985 176 -0917
 

آوازه صنایع دستی شیراز در کشور و حتی دنیا پیچیده است.

شیراز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران در زمینه‌ی تولید صنایع دستی است تا جاییکه در چند روز گذشته به عنوان شهر ملی صنایع دستی نامگذاری شد و حالا آوازه صنایع دستی شیراز در کشور و حتی دنیا پیچیده است. هنرمندان شیرازی با با ذوق و هنر فراوان آثاری را خلق می‌کنند که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در اینجا به چند نمونه از صنایع دستی معروف شیراز اشاره می‌کنیم.
خاتم کاری
خاتم‌کاری یکی از ظریف‌ترین و زیباترین هنرهای دستی ایرانی است که به دقت و صبر فراوانی نیاز دارد. این هنر که سابقه بسیار طولانی دارد و به عصر صفوی برمی‌گردد بیشتر در شهر آباده رواج دارد.
سفال‌گری
سفال‌گری از آن هنرهایی است که قدمتی بسیار طولانی دارد و در همه جای دنیا، از گذشته تا کنون رواج داشته است. در شیراز هم این هنر با طرح و رنگ‌های خاصی وجود دارد و می‌توانید انواع اشیا سفالی را در این شهر تهیه کنید.
معرق کاری
معرق کاری یکی دیگر از صنایع دستی استان فارس است. هنرمندان شیرازی با ذوق و سلیقه‌ای که دارند بهترین نمونه‌های معرق را با استفاده از چوب تهیه می‌کنند و شما می‌توانید این آثار هنری را با خود به سوغات ببرید.
ظروف و اشیای نقره
اگر عاشق ظروف نقره هستید شیراز بهترین جا برای خرید اشیا و ظروف نقره است زیرا ظرافت و زیبایی کار دست هنرمندان شیرازی شما را آنچنان شیفته خود می‌کند که نمی‌توانید از نقره کاری‌هایش دل بکنید.
منبت کاری
منبت‌کاری یکی دیگر از هنرهای دستی زیبای شیراز است که روی چوب انجام می‌شود. در واقع منبت کاری همان هنر حکاکی روی چوب است. انواع محصولات منبت‌کاری شده را در شیراز می‌توانید به عنوان سوغات خریداری کنید.
قلم‌زنی
قلم زنی هنر حکاکی و ایجاد نقوش روی اشیای مختلف فلزی از قبیل طلا، مس، نقره و برنج است. در بازار شیراز می‌توانید بهترین اشیای فلزی قلم‌زنی شده را خریداری کنید.گفتنی است هنر قلم زنی بیشتر شامل اشیا دکوری است.
مینا کاری
مینا کاری سوغاتی زیبا و بسیار ارزشمندی برای همه گردشگران است. میناکاری درواقع هنر تزیین ظروف و اشیای فلزی با مواد رنگی است. امروزه بیشتر ظروف مسی را با این هنر تزیین می‌کنند. قدمت این هنر به پنج هزار سال می‌رسد و دوران اوج و شکوفایی آن در ایران، در زمان صفویان است.
شیشه گری
شیشه‌گری به شیوه‌ی سنتی هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا رواج دارد و شیراز هم از این هنر بی نصیب نمانده است. در سفر به شیراز می‌توانید ظروف شیشه‌ای که شاهکار دستان توانمند هنرمندان این شهر است را تهیه کنید.
هرچه از صنایع دستی و هنر شیرازیان بگوییم تمام شدنی نخواهد بود. زیرانداز نمدی، گلیم، جاجیم، قالی، گیوه، ظروف و اشیای سرامیکی از دیگر صنایع دستی شیراز است. ناگفته نماند که اگر سری به بازارهای فروش صنایع دستی در شیراز بزنید متوجه خواهید شد که این موارد تنها تعداد محدودی از هنر زیبای صنایع دستی در استان فارس و شهر شیراز است.