بوی بد کفش می تواند آزاردهنده و شرم آور باشد خصوصاً زمانی که در یک جمع حضور داشته باشید اما نگران نباشید چراکه با استفاده از ترفندهای ساده‌ای می‌توانید از شر بوی بد کفش خود خلاص شوید به علاوه این ترفندها بسیار ارزان قیمت هستند و باید به خاطر داشته باشید که پوشیدن کفش تمیز احتمال ابتلا به عفونت های ناخوشایند را کاهش می دهد و مانع از رشد قارچها یا رشد زیاد باکتری‌ها می‌شود و همچنین به تنفس پاهای شما کمک می کند.

چگونه از بوی بد کفش خود خلاص شوید

هیچ کس علاقه‌ای به شنیدن اظهارات تند و زننده در مورد بوی بد پا خود ندارد اگر کفش شما بوی بدی میدهد توصیه می کنیم به ترفند هایی که در ادامه برای رفع این معضل آمده است توجه کنید.

1. روش رفع بوی کفش با برگهای اسطوخودوس

برگ های اسطوخودوس یک راه حل آسان و در عین حال بسیار تاثیر گزار در این امر می باشد و می تواند بوهایی که تمایل دارند در کفش ما بمانند را حذف کند.

برگ های اسطوخودوس خواص معطر و ضد باکتری دارند که می توانند مشکل شما را حل کنند.

مواد لازم:
6 ساقه اسطوخودوس
نحوه آماده سازی:
ساقه هارا بصورت جدا از هم به مدت چند ساعت در معرض نور خورشید بگذارید تا خشک شوند.

روش استفاده :
ساقه ها را 3 به 3، هنگامی که شب ها به اتاق خواب می روید، در کفش هایتان قرار دهید و بگذارید تا صبح در کفش هایتان بمانند و این کار را نیز باید هر روز تکرار کنید، حتی اگر کفش هایتان بوی بد ندهند.

2.استفاده از جوش شیرین

یک کپسول کاغذی چند قاشق چای خوری جوش شیرین چند قطره روغن ضروری و یک کش لاستیکی تهیه کنید جوش شیرین و روغن را درون کپسول کاغذی بریزید و سر آن را با کش لاستیکی ببندید سپس آن را درون کفش های خود به مدت یک شب قرار دهید این کار به رفع بوی بد کفش ها کمک خواهد کرد.

3. رفع بوی کفش و پا با بابونه

گرچه گل های بابونه همانند ساقه های اسطوخودس معطر نیستند ولی می توانند در کنترل بوی بد کفش هایتان موثر باشند. آنها رطوبت بیش از حد را جذب می کنند و از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند.

مواد لازم:
5 قاشق غذاخوری گل بابونه خشک(50 گرم)
کیسه های پارچه ایی کوچک
نحوه آماده سازی :
گل های خشک بابونه را درون کیسه ها بریزید و در کیسه ها تعدادی حفره ایجاد نمایید.

روش استفاده:
کیسه ها را در کفش هایتان به مدت یک شب قرار دهید و بگذارید کهبوی بد کفش هایتان را بگیرند. شما همچنین می توانید برای جلوگیری از بوی بد، از این کیسه ها هر روز استفاده کنید.

4.استفاده از دستمال مرطوب

برای از بین بردن بوی بد کفش های ورزشی به چیزی قوی نیاز دارید با قرار دادن دستمال های مرطوب داخل کفش و داخل جاکفشی از شر بوی بد آنها خلاص شوید.

5.شستن پاها

اگر مشکل از کفش شما نیست بلکه از پای شماست روزانه پای خود را با آب ولرم بشویید و با استفاده از سنگ پا پوست‌های مرده روی پاها را از بین برده و از رشد باکتری ها جلوگیری کنید

6.استفاده از اسپری دئودورانت کفش

7. نشاسته ذرت و رفع بوی کفش چرم و کتانی :

نشاسته ذرت یکی از مواد بسیار توصیه شده برای از بین بردن این نوع بوها است، چراکه توانایی جذب رطوبت را دارد و همچنین می تواند pH را تنظیم می کند.

استفاده از نشاسته ذرت در کفش می تواند محیطی خشک ایجاد کند که از ورود قارچ ها و باکتری ها جلوگیری می کند.

مواد لازم:
4 قاشق غذا خوری نشاسته ذرت(40 گرم)
4 قطره روغن درخت چای
آماده سازی:
نشاسته ذرت را با روغن درخت چای مخلوط کنید.

روش استفاده :
در هر کفش چند قاشق چایخوری از مخلوط بریزید و بگذارید که تمام شب در کفش هایتان بمانند. حداکثر 3 بار در هفته این کار را انجام دهید تا بوی بد کفش از بین برود.

8. استفاده از نمک

نپوشیدن جوراب در فصل تابستان می تواند بوی بد کفش را به همراه داشته باشد در این صورت می‌توانید با پاشیدن مقداری نمک درون کفش رطوبت موجود داخل آن را از بین برده و از بوی بد آن خلاص شوید.

9. استفاده از پودر بچه

استفاده از پودر بچه در واقع یک اقدام پیشگیرانه است و درمان محسوب نمی شود شود اما جواب می دهد کافیست قبل از پوشیدن کفش ها مقداری پودر بچه داخل آنها بپاشید تا از بدبو شدن آن ها جلوگیری شود.

10. راه و روش رفع بوی کفش با پوست لیمو:

پوست لیمو حاوی عطر و بوی قوی سیتریکی است که می تواند بوهای ناخوشایندی که در کفش بوجود می آیند را خنثی کند.

روغنهای طبیعی آنها حاوی مواد ضد باکتری و ضد قارچ هستند که آنها را قادر به از بین بردن میکروارگانیسم هایی که باعث ایجاد این مشکل می شوند را می کنند.

مواد لازم:
پوست دو لیمو
آماده سازی:
پوست لیمو را به قطعات کوچکی تبدیل کنید.

روش استفاده:
تکه های کوچک پوست لیمو را به مدت 12 ساعت در کفش قرار دهید و این کار را تا زمانیکه بوی بد کفش از بین نرود را تکرار کنید.

11. استفاده از الکل

استفاده از الکل یکی دیگر از روش های رایج برای خلاصی از بوی بد کفش می باشد داخل یک بطری را به طور مساوی از آب و الکل پر کنید و این محلول را به کفشهای خود اسپری کنید، سپس کفش‌ها را را در محلی قرار دهید که تهویه مناسب وجود داشته باشد الکل از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تهویه مانع از ایجاد رطوبت و در نتیجه بوی ناخوشایند می شود.

همچنین می توانید تعدادی پنبه را به الکل آغشته کرده و درون کفش ها قرار دهید فراموش نکنید که کفش ها باید کاملا پر شوند و برای کسب بهترین نتیجه باید به مدت یک شب داخل کفش ها بمانند.

12. فریز کردن کفش ها

ممکن است شما علاقه‌ای به نگه داشتن کفش های خود در یخچال نداشته باشید اما این روش روش خوبی برای از بین بردن بوی بد کفش است کافیست کفش های بد بوی خود را در یک کیسه قرار داده و سپس پس به مدت یک شب داخل فریزر بگذارید تا صبح روز بعد غافلگیر شوید.

13.جوش شیرین ماده ای عالی برای رفع بوی کفش :

یکی دیگر از راه هایی که برای حذف بوهای بد کفش می توانید استفاده کنید، جوش شیرین است که این محصول چند منظوره کمک می کند تا رطوبت انباشته شده در کفش جذب شود و همچنین مانع رشد باکتری ها و قارچ ها می شود.

مواد لازم:
4 قاشق غذاخوری جوش شیرین
6 قطره روغن اسانس لیمو
آماده سازی:
جوش شیرین و روغن اسانس لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید.

روش استفاده :
مخلوط را درون کفش خود بریزید و اجازه دهید تا 8 الی 10 ساعت در کفش باقی بماند و پس از زمان مورد نظر مخلوط را به بیرون بریزید و با استفاده از یک قلمو داخل کفش را خالی کنید.

از این مخلوط حداکثر 3 بار در هفته استفاده کنید.

14. استفاده از پوست مرکبات

با قرار دادن پوست مرکبات داخل کفش هایی که از قبل تمیز و خشک شده اند عطر مطبوعی به آنها بدهید و در صورتی که به پوست مرکبات دسترسی ندارید می توانید از پودر پوست لیمو استفاده کنید.

نتیجه گیری
تمیز کردن کفش ها ممکن است کار خسته کننده ای به نظر برسد اما قطعاً زندگی شما را بهتر خواهد کرد با استفاده از این روش‌های درمانی می‌توانید برای همیشه از شر بوی ناخوشایند کفش ها خلاص شوید.